środa, 19 listopada 2014

Kilka słów o jarmużu


Jarmuż - mało kto o nim słyszał, a jeszcze mniej osób go widziało. A szkoda, bo zdrowy i smaczny:)


Kilka słów o jarmużu:


Jarmuż jest warzywem z rodziny kapustowatych. Charakteryzuje sie długimi, pomarszczonymi, zielonymi (choć nie zawsze) liśćmi. To własnie liście zawieraja najwięcej prozdrowotnych składników. 
Smak ma wyrazisty, lekko pikantny.

Co dobrego jest w jarmużu?
Witamina C - bardzo duza ilość, kubek surowego jarmużu moze zaspokoić nawet 70% dziennego zapotrzebowania
Karotenoidy - przeciwutleniacze, chronią przed szkodliwym wpływem wolnych rodników (wolne rodniki wpływają głównie na procesy starzenia sie organizmu, biora udział w powstawaniu stanów zapalnych oraz nowotworow). Do karotenoidów należą m.in. beta-karoten - prekursor witaminy A oraz luteina - poprawia wzrok
Chlorofil - pewnie mało kto wie, że chlorofil oprócz udziału w fotosyntezie (u roslin rzecz jasna) ma też pozytywny wpływ na organizmy zwierzęce (w tym na ludzi), ma działanie antyoksydacyjne oraz wspomaga detoksykację. 
Sulforafan - najlepszy składnik:) jest to silny przeciwutleniacz, a co za tym idzie, wykazuje działanie przeciwnowotworowe
Jest bogatym źródłem wapnia, witaminy K i żelaza.

Wady:
Nie wierzę w modne ostatnio pojęcie superfood. Wszystko zjadane w nadmiarze niestety może zaszkodzić. 
Jarmuż, jak wiele innych roślin, oprócz substancji mających pozytywny wpływ na nasze zdrowie, zawiera też substancje antyodżywcze. Oto niektóre z nich:
Goitrogeny - nadmiar jarmużu może zaszkodzić zwłaszcza osobom z chorobami tarczycy. Zawiera bowiem substancje zwane goitrogenami, są to związki obniżające stężenie jodu w organizmie, przez zmniejszenie jego wchłaniania w przewodzie pokarmowym. 
Szczawiany - kolejna substancja w nadmiarze szkodliwa. Szczawiany szkodzą zwłaszcza osobom z chorobami układu moczowego. Konkretnie tym, którzy mają skłonność do powstawania kamieni moczowych (kamica szczawianowa). 
Szczawiany utrudniają też wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego (co oznacza, że jarmuz nie jest dobrym źródłem wapnia, bo mimi że zawiera go dużo, to jest słabo przyswajalny).
Inną wadą jarmużu jest to, że jest twardy i zazwyczaj wymaga choć minimalnej obróbki termicznej. To wpływa zwłaszcza na silne obniżenie zawartości witaminy C. 

Co zrobić, by z jarmużu skorzystać jak najwięcej?
Przede wszystkim należy go jeść na surowo - do tego celu nadają się młode liście, trzeba z nich usunąć gałązki i 15 minut przed podaniem polać vinegrettem. 
Jeśli konieczna jest obróbka termiczna, niech będzie ona minimalna - 3-4 minuty na parze, można tez poddusic z małą ilością wody przez około 3 minuty. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz